„Mistrzowie drzeworytu i linorytu współczesnego” - Wschodni Salon Sztuki – 10-11 listopada

Wschodni Salon Sztuki powstał z inicjatywy artystów zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków w 1993 roku i jest cyklicznym interdyscyplinarnym przeglądem twórczości plastycznej artystów z Polski i z zagranicy.

22. Wschodni Salon Sztuki prezentujący osiągnięcia artystów grafików z Chin, Japonii, Korei i Polski odbędzie się pod hasłem – Mistrzowie drzeworytu i linorytu współczesnego. Na wystawie pokazane zostaną prace wykonane w tradycyjnych technikach wypukłodruku. Swoje prace będę prezentowali wykładowcy SNM: prof. Andrzej Kalina - prodziekan Wydziału oraz mgr Piotr Żaczek. Jednym z organizatorów wystawy jest artysta grafik prof. Krzysztof Szymanowicz, wykładowca PJATK.

Dodatkowo w ramach eventu 14 listopada na naszej uczelni (w pracowni Grafiki Warsztatowej) odbędą się warsztaty prowadzone przez japońskich artystów.

Od 2011 roku wystawom towarzyszy konferencja, na której poruszane są zagadnienia dotyczące szeroko pojętej kultury i sztuki. Myślą przewodnią tegorocznej konferencji będzie Spotkanie kultur. Temat ten zyskuje na znaczeniu i aktualności ze względu na coraz szybsze przeobrażenia otaczającego nas świata. Sztuka, ma swoje poważne miejsce dyskusji na temat zachodzących przemian społecznych i kulturowych oraz Art Worldu. Tradycyjnie pojmowana grafika od wieków służyła rozpowszechnianiu myśli i idei, przeżywała rozkwit wraz z rozwojem cywilizacji druku, obecnie stanęła przed wielkim wyzwaniem nowoczesności, zmianami technologicznymi i otwarciem przestrzeni wirtualnej.

Celem wystawy i konferencji jest między innymi dialog międzykulturowy oraz porównanie zmian zachodzących w sztukach plastycznych oraz próba odpowiedzi na temat roli artysty w kontekście Art Worldu w współczesnym świecie.

Program:

VI Międzynarodowa konferencja „Spotkanie Kultur”

10 listopada godz. 9:30 – 18.00 - Sala konferencyjna Zamku Lubelskiego (Galeria Malarstwa Polskiego) , ul. Zamkowa 9

11 listopada godz. 12.00 – 15.00- Sala konferencyjna Zamku Lubelskiego (Galeria Malarstwa Polskiego), ul. Zamkowa 9

Wystawa grafiki „Mistrzowie drzeworytu i linorytu współczesnego”

Wernisaż wystawy 10 listopada godz.18.00 Sale wystawiennicze Zamku Lubelskiego

Więcej informacji na stronie