PJATK w Helsinkach - warsztaty Augmented Reality

W listopadzie odbyły się tygodniowe warsztaty "Message from Finland" na Aalto University / School of Art and Design w Helsinkach, prowadzone przez Marcina Wichrowskiego.

W ramach warsztatów studenci przygotowali indywidualne projekty wspomagane technologią Augmented Reality. Wykorzystując urządzenia mobilne odbiorcy mogą odkryć zaprojektowane przez studentów grafiki, typografię, animacje, modele 3D i interaktywne interfejsy, które zostały wkomponowane w otaczającą rzeczywistość. Warsztat został zrealizowany w ramach programu Erasmus.

During the last week, a media workshop titled “Message from Finland – visualizing messages through Augmented Reality technology” took place in the Visual Communication unit. In the workshop, the students used new Augmented Reality tools well suited for visualizing multimedia messages. Through a visual, AR-based approach, the participants created visualizations readable on personal mobile devices.The workshop was tutored by Marcin Wichrowski, a Polish computer scientist and designer who teaches multimedia subjects at Computer Science Faculty and New Media Art Faculty (BA/MA programs) at the Polish-Japanese Academy of Information Technology in Warsaw, Poland. The workshop was coordinated by Tarja Nieminen.

Posted by Aalto Visual Communication Design on 25 listopada 2015