Wizyta japońskiej pary książęcej

Książę Akishino i księżna Kiko odwiedzili 1 lipca Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. Spotkali się z przedstawicielami uczelni.

Z okazji setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią następca tronu, książę Akishino, i jego żona, księżna Kiko, przyjechali do Polski. Pierwszego dnia ich wizyty 28 czerwca gości powitała para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda. Jednym z punktów oficjalnej wizyty było spotkanie z przedstawicielami PJATK.

Para książęca spotkała się z: rektorem, prof. Jerzym Paweł Nowackim; kanclerz, Barbarą Nowacką; prodziekanem, prof. Mitsuhiko Toho; oraz ambasadorem, Tsukasą Kawadą, i jego żoną. Ich rozmowy dotyczyły wyzwań edukacyjnych, współpracy Polski i Japonii oraz rynku pracy dla młodych.

Na spotkaniu ze studentami PJATK Ich Cesarskie Wysokości wysłuchały prezentacji o akademii. Para książęca rozmawiała ze studentami o specyfice uczelni: o tym, jak wyglądają studia na kierunku kultura Japonii – o nauce języka japońskiego oraz tradycyjnych technik rękodzieła. Słuchacze sztuki nowych mediów opowiadali o zajęciach z wykładowcami z zagranicy oraz organizowanych na uczelni warsztatach projektowych „Japanese Week”.

Książę Akishino-no-miya Fumihito Shinnō jest młodszym bratem obecnego cesarza Naruhito. Następca tronu studiował prawo i biologię, a także taksonomię. Obronił doktorat z ornitologii. W 1990 r. poślubił Kiko Kawashimę, która jest psychologiem.