Robot sterowany myślami na 23. Pikniku Naukowym

There is no translation available.

Uczestnicy 23. Pikniku Naukowego, którzy 11 maja odwiedzą stoisko Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, będą mogli swoimi myślami pokierować robotem albo w ekologiczny sposób wykonać tradycyjne japońskie klapki.

Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Przedstawiciele około 200 instytucji badawczych, uczelni, instytutów badawczych, muzeów i instytucji kultury, fundacji związanych z edukacją oraz kół studenckich prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Wśród nich kolejny raz będzie Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych.

Na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik PJATK zaprezentuje dwa pokazy: „Analiza fal mózgowych dla potrzeb sterowania ramieniem robota” i „Tradycyjny japoński warsztat tkacki”.

W trakcie pierwszego z doświadczeń chętni będą mogli założyć urządzenie Emotiv Inside na głowę, dzięki któremu „za pomocą swoich myśli” będą sterować ramieniem robota. Pracujący mózg nieprzerwanie generuje pole elektromagnetyczne – dzięki odpowiednim elektrodom jesteśmy w stanie śledzić aktywność mózgu, a co za tym idzie określić, który obszar został pobudzony określonym bodźcem. Fale mózgowe zostaną przetworzone i opracowane tak, aby wydobyć z nich wzorce odpowiadające poszczególnym komendom sterującym dla robota, takim jak na przykład „przesuń ramię”, „obróć”, „zaciśnij chwytak”, „wypuść przedmiot”.

Podczas drugiego pokazu zaprezentowane zostaną tradycyjne drewniane maszyny, które wspomagały pracę zarówno tkaczy, jak i zwykłych mieszkańców dawnej Japonii. Poza zdobyciem nowych umiejętności goście pikniku własnymi rękami dotkną historii i kultury Japonii. Specjaliści z PJATK przedstawią:
• oriki – tradycyjną maszynę tkacką – uczestnicy spróbują tradycyjnej metody tkania; tkanina będzie powstawała przez cały czas trwania pikniku, następnie zmierzymy jej długość;
• kumihimo – wyplatanie kolorowych sznurków na tradycyjnym japońskim drewnianym urządzeniu; z takiego ozdobnego sznurka można potem zrobić bransoletkę;
• zōri – japońskie klapki – tworzenie tradycyjnych japońskich klapek (niegdyś podstawowego obuwia w Japonii) przy użyciu drewnianego kopyta i pasków materiału – ekologiczny sposób na wykorzystanie starych i zniszczonych ubrań, słomy, filcu etc.

Piknik odbędzie się 11 maja w godz. 11-20 na Stadionie Narodowym w Warszawie. Wkrótce będzie dostępny plan rozstawienia stoisk.