Dr hab. Andrzej Kalina, Prof. PJATK odznaczony Gloria Artis

Dr hab. Andrzej Kalina, Prof. PJATK, wybitny grafik, prodziekan i wykładowca Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK, został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

17 czerwca 2021 roku Profesor Andrzej Kalina odebrał wyróżnienie z rąk Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury Agnieszki Komar-Morawskiej podczas uroczystości, która odbyła się w Domu Artysty Plastyka – galerii Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.

Serdecznie gratulujemy!

----

Dr hab. Andrzej Kalina, Prof. PJATK urodził się w 1952 r. Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymał dyplom w 1980 r. Wraz z Andrzejem Dworakowskim i Markiem Jaromskim jest członkiem grupy „Warsztat”. W 1990 r. jako jeden z 13 grafików polskich został umieszczony w słowniku grafików świata wydanym w Japonii.

Profesor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie pełni funkcję prodziekana Wydziału Sztuki Nowych Mediów studiów niestacjonarnych, kierownika Pracowni Grafiki Artystycznej, członka Senatu PJATK, Rady Programowej oraz Komisji ds. Jakości Kształcenia na kierunku Grafika.

Zajmuje się grafiką artystyczną, instalacją, environmentem, sztuką książki, tworzy także obiekty artystyczne. Jego twórczy dorobek jest bardzo bogaty, obejmuje szereg wystaw indywidualnych oraz udział w zbiorowych krajowych i zagranicznych prezentacjach sztuki polskiej. Swoje prace prezentował na ponad 60 wystawach indywidualnych i przeszło 450 wystawach zbiorowych w Polsce i na świecie (m.in. Niemcy, Włochy, Finlandia, Japonia, Węgry, USA, Belgia, Luxemburg, Rosja, Holandia, Francja, Szwajcaria, RPA, Szwecja, Korea). Można je znaleźć w zbiorach m.in. The British Museum w Londynie i MOMA w Nowym Jorku.

Andrzej Kalina jest też laureatem wielu nagród, m.in. 1. Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie (1991) oraz Konkursu Graficznego im. J. Gielniaka w Jeleniej Górze (2015).