II miejsce studentów PJATK na Google GDG DevFest

W czasie hackathonu na konferencji Google GDG DevFest w Lizbonie studenci PJATK, Robert Grochowski i Maciej Lis, stworzyli aplikację, która informuje kierowców o zbliżających się pojazdach pogotowia ratunkowego, straży i policji. Za opracowanie otrzymali II miejsce.

Studenci wyjechali do Lizbony na Universidade Autónoma na wymianę Erasmus+. Pobyt zagranicą był dla nich szansą na pracę nad studenckim projektem.

Uczestnicy hackathonu zorganizowanego przez Vost.pt 6 grudnia 2019 r. opracowywali narzędzia rozwiązujące problemy takie jak: aktywizacja społeczeństwa obywatelskiego, wykluczenie informacyjne, fake newsy i transparentność w polityce.

Tematem przewodnim dla Roberta Grochowskiego i Macieja Lisa było wspieranie obywatelskości („Citizenship support”). – Nasz pomysł polegał na stworzeniu aplikacji, która uprzedzałaby kierowców o zbliżających się pojazdach ratunkowych na tyle wcześnie, aby mogli oni zareagować i utworzyć korytarz życia – tłumaczy Robert Grochowski. – Tutejsze realia wskazały na to, że nasz projekt był trafny, ponieważ służby ratunkowe w Portugalii są bardzo słabo rozwinięte technologicznie, a wąskie lizbońskie ulice nie mają dużej przepustowości, co negatywnie wpływa na czas dojazdu służb ratowniczych na miejsce wypadku.

Studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych biorąc udział w wymianie międzynarodowej z programu Erasmus+ lub na podstawie umów partnerskich, mogą wyjechać na jedną z 29 uczelni i odbyć część studiów zagranicą. Szczegóły na temat uczestnictwa w programach wymiany międzyuczelnianej znajdują się pod tym linkiem.

Na zdjęciu, od lewej: Maciej Lis, Robert Grochowski.

hackathon lizbona WhatsApp Image 2019 12 07 at 22.35.36