Innowacyjny blockchain współtworzony przez naszego studenta

pjatk piotr adamczykSystem, w którym klient banku sam sprawdza, czy dokument nie zmienił się od momentu publikacji, współtworzył Piotr Adamczyk, student II roku informatyki I stopnia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i pracownik Alior Banku na stanowisku eksperta ds. technologii blockchain. Do uwierzytelniania dokumentów zastosował publiczny blockchain Ethereum, który zapewnia bezpieczeństwo danych i przejrzystość procesu z perspektywy klienta.

Prawo zobowiązuje banki do dostarczania informacji klientowi na trwałym nośniku, który gwarantuje niezmienność danych, czyli np. na papierze lub płycie CD. Jest to jednak spory problem – płyty CD nie są już powszechnie używane tak jak kiedyś, a wysyłka papieru jest nieekologiczna i generuje wysokie koszty. Alior Bank zdecydował się jako pierwszy polski bank oraz jedna z pierwszych instytucji finansowych na świecie wykorzystać do tego celu publiczny blockchain.

Zapraszamy do zapoznania się z pełnym artykułem pod tym linkiem