fbpx

Spotkania z psychoanalizą lacanowską – gość specjalny Marc Strauss

Forum Polskie Pola Lacanowskiego wspólnie z Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych zaprasza do udziału w dniach 20-21.05.2015 w wyjątkowych spotkaniach z psychoanalizą, których gościem specjalnym będzie Marc Strauss - psychoanalityk praktykujący w Paryżu. Z wykształcenia psychiatra, wiele lat pracował w szpitalu Św. Anny i jako biegły sądowy. Jest jednym z członków założycieli Międzynarodowej Szkoły Psychoanalizy Forów Pola Lacanowskiego (EPFCL), z tytułem A.M.E. Od 1998 r. jest nauczycielem w paryskim Psychoanalitycznym Kolegium Klinicznym, wcześniej był wykładowcą na Wydziale Psychoanalizy Paryż VIII Vincennes-Saint-Denis. Autor wielu publikacji w zakresie psychoanalizy dorosłych, młodzieży i dzieci.

20 maja 2017 (sobota)
godz. 18:00–20:00 - aula C1, budynek C
Wykład Marca Straussa: „Mówienie w czasach big data”

Prelegent zapowiada go tak:

    „Wraz z nadejściem nowych technologii ilość informacji, jaką może opracować maszyna w odpowiedzi na daną sytuację, niepomiernie przekracza możliwości ludzkiego mózgu, a to dopiero początek. Gra w Go, ostatni bastion, także niedawno złożyła broń.
    I cóż możemy na to powiedzieć, że maszyna nie będzie nam rozkazywać? Jako kwestię jednocześnie zasadną i pilną stawia ją dla nas to, że według Lacana, we współczesnych czasach, psychoanaliza jest operacją ratowania podmiotu.”

FPPL, należące do Międzynarodowej Federacji Forów Pola Lacanowskiego (L’Internationale des Forums du Champ Lacanien), od 2010 r. rozwija i upowszechnia w Polsce wiedzę na temat psychoanalizy w ujęciu jej twórcy Sigmunda Freuda i jego wielkiego francuskiego kontynuatora Jacquesa Lacana. FPPL tworzą zarówno praktykujący psychoanalitycy, jak i osoby zainteresowane myślą lacanowską od strony teoretycznej.

W programie spotkań otwartych przewidziany jest wykład i trzy seminaria; wszystkie zajęcia odbywają się z tłumaczeniem konsekutywnym z języka francuskiego na język polski.

Zapraszamy, wstęp wolny!