fbpx

"Nóż w wodzie" w ramach cyklu "100 filmów, które musisz obejrzeć"

W najbliższy wtorek ruszamy z kolejną projekcją w ramach cyklu "100 filmów, które musisz obejrzeć". Tym razem pokażemy "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego.

Kiedy? wtorek 28 kwietnia o godz. 18:30

Gdzie? Studio Sztuki PJATK, budynek C

 

„Nóż w wodzie” (1961), czyli pierwszy film fabularny Romana Polańskiego, jego pierwszy wielki skandal, a także pierwsza polska nominacja do Oscara.

Dziennikarz Andrzej (Leon Niemczyk) i Krystyna (Jolanta Umecka), zamożne małżeństwo w drodze na Mazury (gdzie na jednym z jezior mają prywatny jacht), zabierają młodego autostopowicza. I tak oto zaczyna się najsłynniejsza podróż w kinie polskim, podczas której tajemniczy chłopak (Zygmunt Malanowicz) będzie walczył o własną godność z o wiele starszym Andrzejem. Muzyka jazzowa Krzysztofa Komedy, a zwłaszcza mistrzowskie zdjęcia Jerzego Lipmana, świetnie podkreślają atmosferę napięcia pomiędzy bohaterami „uwięzionymi” na pokładzie jachtu. O ile Godard uważał, że w każdym dobrym filmie powinna być dziewczyna i pistolet, o tyle Polański zdecydowanie woli nóż sprężynowy (vide „Chinatown” z 1974 roku).

Przed filmem będzie można dowiedzieć się ponadto jaką tajemnicę skrywa filmowy samochód oraz co łączy oscarową „Idę” Pawła Pawlikowskiego z debiutem Polańskiego.

Zapraszamy!

 

plakat e261f2c9993e562