fbpx
Pożegnanie prof. dr. hab. Romana Banaszewskiego

Pożegnanie prof. dr. hab. Romana Banaszewskiego

Z ogromnym żalem żegnamy prof. dr. hab. Romana Banaszewskiego, wspaniałego artystę, malarza, grafika oraz nauczyciela akademickiego, wykładowcę na Wydziału Sztuki Nowych Mediów PJATK.

Pogrzeb odbędzie się 13 stycznia 2021 r. na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie, gdzie Profesor spocznie w Alei Artystów.

Prof. Roman Banaszewski był wybitnym i uznanym artystą, zajmował się grafiką warsztatową, projektową, rysunkiem i malarstwem.

W latach 1953-1959 studiował malarstwo i grafikę w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskał na Wydziale Grafiki w pracowni litografii, prowadzonej przez prof. Konrada Srzednickiego i w pracowni plakatu u Macieja Makarewicza.
W 1961 roku rozpoczął pracę pedagogiczną jako asystent na Wydziale Politechniki Krakowskiej.

Od 1969 do 2003 roku był zatrudniony w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie między innymi prowadził Pracownię Projektowania Grafiki Książki i Typografii. Dwukrotnie pełnił funkcję kierownika Katedry Grafiki Projektowej.
W 1987 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego.

Za swoje dokonania artystyczne został uhonorowany między innymi „Złotym Laurem” za mistrzostwo w sztuce, Krzyżem Kawalerskim, Odznaką Honoris Gratia oraz brązowym medalem: „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prace Artysty znajdują się w licznych kolekcjach i zbiorach muzealnych w kraju i za granicą, między innymi: Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Sztuki w Łodzi, Narodowe w Poznaniu, w Tokyo, Galerii Sztuki w Oslo, Pratt Institiute w Nowym Jorku, Gabinetu Grafiki w Genewie, Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, Nowej Darmstadzkiej Secesji w Darmstadt, Hessisches Parlamenthaus w Bonn, Galerii Kapller w Darmstadt, Art & Design w Burgfelden i wielu innych.