Pożegnanie prof. dr hab. Zofii Sokolewicz

prof zofia sokolewicz pjatkZ żalem żegnamy prof. dr hab. Zofię Sokolewicz, wykładowczynię na Wydziale Kultury Japonii Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, promotorkę kilkudziesięciu prac magisterskich i licencjackich w akademii.

Prof. Zofia Sokolewicz była specjalistką w dziedzinie antropologii kultury i ekonomii, etnologii, etnografii, problemów komunikacji międzykulturowej i integracji europejskiej.

W 1962 roku obroniła pracę doktorską na temat rozwoju technologii rolniczej i struktury społecznej. Jej rozprawa habilitacyjna w 1968 roku powstała na podstawie książki „Plon, obrzęd i widowisko”. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymała w 1999 roku.

Była członkinią Komitetu Nauk Etnologicznych Polskiej Akademii Nauk, członkinią-korespondentką Polskiej Akademii Umiejętności i członkinią zwyczajną Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Przez wiele lat nauczała w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracę z PJATK podjęła w 2010 roku.

Zaangażowana w sprawy środowiska naukowego, zwolenniczka interdyscyplinarności w badaniach. W 2013 roku reaktywowała Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jej przyjazna obecność była dla nas zawsze lekcją otwartości na innych, ciekawości świata i humanizmu.

Msza żałobna odbędzie się 7 lutego o godzinie 11:00 w Kościele Św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach.