fbpx
Themersonowie – poezja semantyczna

Themersonowie – poezja semantyczna

Poezja semantyczna emanowała ironią i sarkazmem. Stała się przedmiotem prac, które stworzyli studenci Wydziału Nowych Mediów PJATK. Ich prace będą zaprezentowane na dwóch wystawach: w Lublinie i Skokach.

Prace studentów I roku anglojęzycznej grafiki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, które można oglądać na ekspozycjach, zostały zainspirowane twórczością Franciszki i Stefana Themersonów. Powstały w czasie pleneru. Na wystawy „Themersonowie – typografia poezji semantycznej” w Lublinie i „Themersonowie – poezja semantyczna. Struktura zjawiska” w Skokach składają się m.in. plakaty i grafiki.

Manifest definiujący pojęcie „poezji semantycznej” napisał Stefan Themerson, artysta awangardowy, filozof, kompozytor, filmowiec i pisarz, tworzący po polsku, angielsku i francusku.

Poezja semantyczna powstała w odpowiedzi na absurd wojny i w obronie przed demagogią. Emanowała ironią i sarkazmem, a u jej podstaw leżał powrót do pierwotnych znaczeń słów i prostoty.

Stefan Themerson, razem z żoną Franciszką, ilustratorką i malarką, tworzył filmy eksperymentalne.

Wernisaż wystawy „Themersonowie – typografia poezji semantycznej” odbędzie się 7 czerwca o godz. 18 w Domu Słów – Izbie Drukarstwa przy ul. Żmigród 1 w Lublinie. Wystawa potrwa do 7 lipca i będzie otwarta w godz. 9-17.

Otwarcie wystawy „Themersonowie – poezja semantyczna. Struktura zjawiska” odbędzie się 7 czerwca o godz. 19 w Plenerowym Domu Studenckim Uniwersytetu Artystycznego przy ul. Zamkowej 5A w Skokach.

Wstęp jest wolny na obie ekspozycje.