fbpx
Trendy w dezinformacji dotyczącej praw kobiet oraz praw reprodukcyjnych

Trendy w dezinformacji dotyczącej praw kobiet oraz praw reprodukcyjnych

Celem niniejszego raportu jest zbadanie trendów dezinformacyjnych pojawiających się w tematach szeroko rozumianych praw kobiet i praw reprodukcyjnych. W ramach analizy prowadzonej przez ekspertów od dezinformacji działających w projekcie InfoTester na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych dostrzegliśmy, że zagadnienia te są wykorzystywane przez autorów dezinformacji stosunkowo często w porównaniu do innych badanych tematów.

W ramach projektu wybierając artykuły do analizy w konkretnym temacie, eksperci badają 400-600 artykułów pochodzących ze źródeł uznanych za niewiarygodne oraz 400-600 artykułów pochodzących ze źródeł wiarygodnych. W temacie praw kobiet i praw reprodukcyjnych ponad połowa (567 na 1094) została uznana przez ekspertów za dezinformację. Każdy artykuł analizowany był w sposób jakościowy (nie jest to zatem analiza ilościowa). Postanowiliśmy jednak zbadać jakiego rodzaju trendy można dostrzec w tym zbiorze.

Eksperci dokonując oceny wiarygodności treści posługują się specjalną metodologią badania dezinformacji. Oceniają między innymi czy artykuł opiera się na wprost fałszywych twierdzeniach, czy wykorzystuje konkretne techniki manipulacyjne, jakie narracje dezinformacyjne przekazuje czytelnikom oraz jakiego rodzaju motywacje kierują autorami tych treści. Poniższy raport analizuje jedynie artykuły, które zgodnie z przyjętą metodologią ocenione zostały jako dezinformacja przez dwóch ekspertów. Szczegółowy opis przyjętej metodologii znajduje się pod tym linkiem.

Zebrane treści o charakterze dezinformacyjnym podzieliliśmy na 4 główne nurty: dezinformacja dotycząca polskich ruchów feministycznych, dezinformacja dotycząca edukacji seksualnej i antykoncepcji, dezinformacja dotycząca aborcji oraz dezinformacja dotycząca in vitro oraz naprotechnologii.


Raport Działu Analizy Dezinformacji