fbpx
Warsztaty z przedstawicielami PJATK na „Animatorze”

Warsztaty z przedstawicielami PJATK na „Animatorze”

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” to największy festiwal filmu animowanego w Polsce. W czasie sześciu festiwalowych dni odbędą się pokazy, konkurs, spotkania z twórcami, wystawy, warsztaty, wykłady i specjalny program Animator dla dzieci. Dwoje z warsztatów poprowadzą wykładowcy PJATK – Zuzanna Szyszak i Marcin Paśko.

Festiwal odbywa się od 2008 roku. Co roku prezentowanych jest na nim ponad 300 filmów z całego świata, w tym retrospektywy, przeglądy, premiery czy rzadko pokazywane dzieła pionierów animacji. Dotychczas gośćmi festiwalu byli twórcy światowej animacji, m.in. Mariola Brillowska, Andrzej Chrzanowski, Yoram Gross, Emily Hubley, Igor Kowalow, Bady Minck, Bracia Quay, Zbigniew Rybczyński, oraz najważniejsi polscy animatorzy tacy jak: Witold Giersz, Jerzy Kucia, Mariusz Wilczyński, Piotr Dumała czy Kazimierz Urbański. Jednym z najważniejszych elementów festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, który jest okazją do zapoznania się z panoramą najnowszych produkcji krótko- i pełnometrażowych. Do selekcji konkursowej napływają filmy ze wszystkich kontynentów, a ocenia je podczas festiwalu międzynarodowe jury.

W czasie festiwalu wykładowcy Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych poprowadzą warsztaty:

  • Marcin Paśko, nauczyciel na kursie animacji 3D na studiach podyplomowych AnimaTricks, pokieruje zajęciami „Porównanie procesów tworzenia animacji w filmach i grach komputerowych” – zaprezentowane zostaną podstawy tworzenia animacji 3D, w tym zagadnienia związane z interfejsem oraz narzędziami animacyjnymi stosowanymi w programie Maya. Omówione będą także wybrane techniki animowania i przenoszenia ruchu ze stworzonych wcześniej postaci, a także praktyczne sposoby eksportowania animacji.
  • Zuzanna Szyszak, wykładowczyni animacji, zrealizuje zajęcia „Animowany Bauhaus” – korzystając z prostych narzędzi programów z pakietu Adobe, głównie After Effects, uczestnicy warsztatu stworzą krótkie formy animowane inspirowane nurtem Bauhaus, który święci 100 lat istnienia.

12. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator” odbędzie się 5-11 lipca w Poznaniu.

Więcej informacji dostępnych jest pod tym linkiem.