fbpx
Women’s Rights are Human Rights

Women’s Rights are Human Rights

Polsko Japońska Akademia Technik Komputerowych i Muzeum Plakatu w Wilanowie, zapraszają do udziału w cyklu wydarzeń pod parasolem inicjatywy „Women’s Rights are Human Rights”, które w dniach 24.04-30.07 odbędą się w Warszawie. O plakacie zaangażowanym i projektowaniu w społecznej sprawie porozmawiamy na cyklu warsztatów prowadzonych przez międzynarodowych projektantów, sympozjum i w ramach znakomitej wystawy prezentującej grafiki występujące w obronie Praw Kobiet.

Zainicjowany przez uznaną projektantkę, emerytowaną wykładowczynię Massachusetts College of Art and Design w Bostonie, Profesor Elizabeth Resnick, projekt wystawy pt. Women Rights are Human Rights, przygląda się fenomenowi plakatu zaangażowanego w światowej skali.

Prezentowane w ramach wystawy prace operują różnymi estetykami i technikami współczesnego plakatu, za każdym razem podkreślając jak ważną rolę we współczesnym społeczeństwie informacyjnym zajmuje język komunikacji wizualnej i projektowanie. Tym zagadnieniom przyjrzymy się bliżej podczas kilkudniowych warsztatów i sympozjum z udziałem znakomitych projektantek graficznych i aktywistek na rzecz Praw Kobiet.

PJATK jako współorganizator wydarzenia przygotował dla uczestników bogaty, bezpłatny program otwartych wydarzeń, realizowany w dniach 24–27 kwietnia, w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, który poprzedzi wystawę w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

Warsztaty i prelekcje poprowadzą m.in.: kuratorka projektu Elisabeth Resnick, która zaprosi projektantów do klasy projektowania plakatów propagujących ideę zmiany społecznej, Janna Beck, artystka multidyscyplinarna, zainteresowana tematyką autoprezentacji kobiet opowie o fenomenie selfie w popkulturze; Sylvie Page analizować będzie siłę poczucia humoru w komunikacji problemów społecznych, szczególnie w kontekście protestów w obronie praw kobiet. Uczestnicy jej warsztatu stworzą animowane filmowe miniatury humorystyczne na temat praw kobiet.

W międzynarodowy program Women’s Rights Are Human Rights włączonych jest kilkunastu ekspertów i praktyków z dziedziny projektowania i interakcji społecznej, oraz liczni aktywiści, działający na rzecz Praw Człowieka. Wydarzenie honorowym patronatem objęła Barbara Nowacka, feministka, liderka stowarzyszenia Inicjatywa Polska i Komitetu Ratujmy Kobiety.

W ciągu tygodnia na terenie PJATK odbędą się darmowe warsztaty graficzne prowadzone przez projektantki z całego świata, specjalizujące się w animacji, typografii, komunikacji wizualnej, reklamie i kampaniach społecznych. Zadaniem uczestników będzie próba wizualnego przedstawienia problemów poruszanych przez prowadzących warsztaty. Stworzone prace w będą zaprezentowane podczas finałowego sympozjum, które odbędzie się 27 kwietnia w siedzibie Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

W ramach sympozjum analizowana będzie również problematyka praw kobiet, negatywny wydźwięk słowa feminizm, a zaproszeni goście i specjaliści wypowiedzą się w kwestiach pomocy kobietom, młodym dziewczynom i dziewczynkom, szukającym wsparcia.

Zwieńczeniem pierwszego etapu projektu będzie wieczorny wernisaż światowej wystawy "Women's Rights are Human Rights" w Wilanowie, którą oficjalnie otworzy kuratorka kolekcji, profesor Elizabeth Resnick z Bostonu wraz z Barbarą Nowacką oraz Dyrektorem Muzeum Plakatu w Wilanowie, Mariuszem Knorowskim.

Szczegóły i rejestracja na warsztaty i sympozjum na stronie: www.womensrights.pja.edu.pl

 

24-27.04, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Warsztaty | Sympozjum
Wstęp wolny

28.04-30.07, Muzeum Plakatu w Wilanowie
Wystawa

27.04, godz.19:00
Wernisaż

 

Informacja prasowa: pobierz załącznik