Gitara gra sama

Gitara gra sama

Mechanizm wydrukowany na drukarce 3D i odpowiednio zaprogramowany, porusza się na gitarze, wydobywając z niej dźwięki. Opracował go Konrad Maciborski, absolwent informatyki I stopnia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, w pracy inżynierskiej „Prototypowy układ do gry na gitarze klasycznej”.

Praca Konrada Maciborskiego bazowała na elektronice i druku przestrzennym. Umiejętność grania na gitarze i zainteresowanie muzyką Konrad chciał wykorzystać w pracy nad projektem dyplomowym. – Przed drukiem części składających się na prototyp musiałem zdjąć miarę z instrumentu i przenieść go do świata projektowania trójwymiarowego, aby potem na gotowej makiecie tworzyć komponenty niezbędne do wykonania modelu – mówi w filmie Konrad Maciborski, absolwent informatyki na specjalizacji sieci urządzeń mobilnych.

Konrad wydrukował części w laboratorium druku przestrzennego na akademii w technologiach FDM oraz MJP.

Kiedy karetka porusza się na gitarze, kierowanie nią odbywa się za pośrednictwem kodu. Układ elektroniczny sterujący prototypem wykorzystuje komputer Raspberry Pi 3. – Ruch całej konstrukcji oparty jest o dwa rodzaje silników. Pierwszym z nich są silniki krokowe, które pozwalają poruszać karetką wzdłuż gryfu oraz silniki serwa, które pozwalają dociskać elementy drukowane do podstrunnicy, a mianowicie struny do progów, dzięki czemu następuje ich skrócenie, a wydobyty dźwięk ma określoną częstotliwość. Obsługa silników odbywa się poprzez sterowniki podłączone pod mikrokomputer oraz oprogramowanie w języku Python 3 – tłumaczy Konrad Maciborski.

Promotorem Konrada Maciborskiego był dr Michał Tomaszewski z Wydziału Informatyki.

Konrad jest przewodniczącym studenckiego koła naukowego programowania urządzeń mobilnych.

Pobierz komunikat