fbpx
Studenci PJATK współtwórcami wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

Studenci PJATK współtwórcami wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego

There is no translation available.

30 lipca w Muzeum Powstania Warszawskiego została otwarta eksperymentalna wystawa „Odbicie. Jestem jak ty zapewne”, która dzięki wykorzystaniu interaktywnych luster i specjalnej aplikacji pozwala odwiedzjącym odnaleźć swojego sobowtóra wśród Powstańców uwiecznionych na ponad siedmiuset zdjęciach z tego okresu. Od momentu otwarcia wystawa spotyka się z bardzo pozytywnym odbiorem odwiedzających.

Wystawa obok funkcji artystycznej i poznawczej, ma na celu również zidentyfikowanie osób ze zdjęć poprzez odnalezienie ich potomków.

Instalacja składa się z dwóch luster, które „skanują” odbicie osoby przed nimi stojącej, a następnie porównują z wizerunkami osób ze zdjęć, wyszukując najbardziej podobne twarze. Wyszukane zdjęcie wyświetla się, następnie obok odbicia z informacją o Powstańcu lub częściej bez danych, bowiem większość osób ze zdjęć wciąż pozostaje niezidentyfikowana.

Autorami aplikacji są Agnieszka Bursztynowska i Michał Jankowski, studenci drugiego roku informatyki w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.

- Odpowiadaliśmy z Michałem za część rozpoznawania rysów twarzy i dopasowywania ich do najbardziej podobnego Powstańca - mówi Agnieszka Bursztynowska. - Prace nad projektem rozpoczęły się już w styczniu, ponieważ trzeba było omówić z dyrekcją muzem wiele kwestii związanych z funkcjonalnością algorytmu. Zależało nam, żeby odwzorować jak najwięcej rysów twarzy - wyzwaniem było dla nas wykorzystanie w algorytmie zdjęć powstańców, których twarze są często bardzo zniekształcone, ucięte, zasłonięte hełmami i innymi elementami. Zrobiliśmy, co w naszej mocy, dzięki czemu efekt wyszedł lepszy, niż się tego na początku spodziewaliśmy.

W maju do prac dołączyła firma Superskrypt specjalizująca się w tworzeniu multimedialnych wystaw muzealnych, która zajęła się projektem interfejsu i integracją aplikacji z interaktywnymi lustrami AbyssGlass.

Zapraszamy do zobaczenia galerii pod tym linkiem.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2020 r.