Downloads

Downloads

Invited lecturers:

 

1. M. Kapczyński: Jak mierzy się naukę? Bibliometryczne spojrzenie na dorobek naukowy

Thomson Reuters

Współczesnie metody mierzenia nauki w dużej mierze opieraja się na bibliometrii czyli części badań naukometrycznych zajmujących się komunikacją piśmienniczą. Najbardziej znaną i pionierska instytucją w tym zakresie od połowy lat 60-tych ubiegłego wieku stał się Filadelfijski - Institute of Scientific Information (ISI) obecnie cześć Thomson Reuters założony prze Dr E. Grafielda twórcę pierwszego indeksu cytowań. Cytowania w nauce to przede wszystkim forma przedstawienia wpływu jaki wywarły dane badania. Obecnie złożenie aplikacji grantowej czy wniosku o nadanie stopnia naukowego nie może odbyć się bez odniesienia do wskazań w tym zakresie takich jak m.in.: ilość prac indeksowanych na tzw. liście filadelfijskiej, średnia ilość cytowań, czy wartości indeksu-h. Thomson Reuters, dzięki narzędziom takim jak Web of Science czy Journal Citation Reports, udostępnia te kluczowe dane, a wiedza w zakresie ich obsługi i zrozumienia mechanizmów zależności bibliometrycznych staje się coraz bardziej konieczna.

(pobierz)

 

 

2. D. Piera: Nowoczesne narzędzia i źródła informacji EBSCO;

EBSCO

Wyszukiwanie, cytowanie, pobieranie, dzielenie się w mediach społecznościowych informacjami z baz naukowych EBSCO.

(pobierz)

 

 

3. T. Górecka: Czy mierniki altmetryczne zmienią sposób oceny dorobku naukowego w epoce cyfrowej?

EBSCO

Wraz ze zmianami, jakie nastąpiły w sposobie komunikowania się środowiska naukowego w epoce cyfrowej, narasta przekonanie, że tradycyjne wskaźniki oceny dorobku naukowego nie są wystarczające i nie nadążają za nowymi sposobami publikowania i rozpowszechniana badań naukowych. Wskaźniki altmetryczne gromadzące dane z kategorii użytkowania, wzmiankowania, rejestrowania, mediów społecznościowych i cytowań zapewniają bardziej kompletny obraz badań naukowych i udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące wpływu badań wszystkim zainteresowanym, włączając w to naukowców, bibliotekarzy, kadrę zarządzającą i instytucje finansujące.

(pobierz)

 

 

 

Contact Us:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

48 22 58 44 526