REGULAMIN STUDIÓW DOKTORANCKICH
POLSKO – JAPOŃSKIEJ AKADEMII TECHNIK KOMPUTEROWYCH
§ 1
Zasady ogólne
- Regulamin studiów doktoranckich (zwany dalej regulaminem) określa tryb tworzenia i organizacji toku studiów trzeciego stopnia w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (zwanych dalej studiami doktoranckimi) oraz prawa i obowiązki doktorantów.
- Studia doktoranckie mogą prowadzić jednostki organizacyjne PJATK, które mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora habilitowanego w zakresie dyscyplin naukowych określonych przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów.
- W okresie otrzymywania dotacji projakościowej przez Wydział Informatyki PJATK studia doktoranckie na tym wydziale są bezpłatne. W przypadku utraty dotacji przez Wydział, zasady uiszczania opłat i ich wysokość ustala rektor. Są one opisane w kontrakcie zawieranym między doktorantem a uczelnią.
- Formę prowadzenia studiów doktoranckich określa ustawa.
- Studentem studiów doktoranckich, zwanym dalej doktorantem, może zostać osoba posiadająca dyplom magistra, magistra inżyniera, magistra sztuki lub w przypadku ukończenia uczelni zagranicznej, dyplom spełniający warunki wynikające z Rozporządzenia z dnia 19 sierpnia 2015 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów wyższych na określonym poziomie kształcenia.
- Kwalifikacji na studia dokonuje komisja rekrutacyjna studiów doktoranckich, działająca na podstawie regulaminu rekrutacji na studia doktoranckie. Rekrutacja na studia doktoranckie odbywa się dwa razy w roku akademickim.
§ 2
Tworzenie studiów doktoranckich
- Studia doktoranckie tworzy i znosi rektor na wniosek rady jednostki organizacyjnej.
- Wniosek o utworzenie studiów doktoranckich zawiera:
- określenie obszaru wiedzy, dziedziny nauki i dyscypliny naukowej albo dziedziny sztuki i dyscypliny artystycznej oraz nazwę studiów doktoranckich;
- określenie formy studiów doktoranckich;
- określenie czasu trwania studiów doktoranckich;
- określenie zakładanych efektów kształcenia;
- program studiów doktoranckich, odrębny dla każdej z form studiów;
- warunki i tryb rekrutacji na studia doktoranckie;
- wysokość opłat za niestacjonarne studia doktoranckie, jeżeli jest przewidywane utworzenie studiów odpłatnych.
- Nadzór merytoryczny nad studiami doktoranckimi sprawuje rada jednostki organizacyjnej prowadzącej studia.
- Do zadań jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie należy w szczególności:
- Bieżącą działalnością studiów kieruje kierownik studiów doktoranckich, zwany dalej kierownikiem. Kierownik jest powoływany przez rektora na wniosek jednostki organizacyjnej prowadzącej studia doktoranckie.
- Studia doktoranckie są realizowane w ramach prowadzonych przez PJATK specjalizacji.
- Zakres obowiązków kierownika studiów doktoranckich. określa właściwe rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydane na podstawie art. 201 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym.
- Sprawami przewodów doktorskich zajmuje się komisja ds. przewodów i postępowań powołana przez jednostkę organizacyjną prowadzącą studia doktoranckie.
Zasady działania komisji ds. przewodów i postępowań są regulowane odrębnym regulaminem.
§ 3
Zasady odbywania studiów doktoranckich
- Studia doktoranckie trwają nie krócej niż dwa lata i nie dłużej niż cztery lata.
- Kierownik studiów doktoranckich, na wniosek doktoranta, po zasięgnięciu opinii opiekuna naukowego albo promotora, może przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w przypadku konieczności prowadzenia długotrwałych badań naukowych realizowanych w ramach tych studiów, łącznie nie dłużej niż o 2 lata.
- Kierownik studiów doktoranckich, na wniosek doktoranta, może ponadto przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich, zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach, w przypadku:
- czasowej niezdolności do odbywania tych studiów spowodowanej chorobą,
- konieczności sprawowania osobistej opieki nad chorym członkiem rodziny,
- konieczności sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem do 4 roku życia lub dzieckiem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności,
- posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
- łącznie nie dłużej niż o rok.
- Kierownik studiów doktoranckich, na wniosek doktoranta, może dodatkowo przedłużyć okres odbywania studiów doktoranckich o okres odpowiadający czasowi trwania urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego oraz urlopu rodzicielskiego, określonych w ustawie z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. 2014, poz. 1402, ze zm.), zwalniając jednocześnie doktoranta z obowiązku uczestniczenia w zajęciach.
§ 4
Prawa i obowiązki doktorantów
- Doktorant jest obowiązany do:
- uczęszczania na przewidziane dla niego zajęcia, wykonywania zaleceń opiekuna/promotora;
- składania co semestr sprawozdań z przebiegu studiów oraz odbycia praktyk dydaktycznych.
- Na podstawie ramowego programu studiów możliwe jest ustalenie indywidualnego programu studiów. Indywidualny program studiów ustalany jest na wniosek doktoranta za zgodą opiekuna/promotora i za zgodą kierownika studiów doktoranckich. Indywidualny program studiów może obejmować przedmioty prowadzone w PJATK oraz na innych uczelniach lub instytutach naukowych.
- Indywidualny program studiów może zmniejszyć przewidziany czas trwania studiów.
- Doktorantowi przysługuje prawo, za wspólną zgodą kierownika studiów doktoranckich i kierownika specjalizacji, po uzyskaniu opinii opiekuna naukowego, do odbywania stażów krajowych i zagranicznych oraz prowadzenia badań w krajowych lub zagranicznych instytucjach naukowych. Okres pobytu na stażu naukowym wlicza się do okresu odbywania studiów doktoranckich.
- Doktorant jest zobowiązany do postępowania zgodnie ze ślubowaniem i regulaminem studiów doktoranckich, realizacji zatwierdzonego go programu studiów oraz prowadzenia badań naukowych.
- W ramach czesnego jest uprawniony do korzystania z zasobów bibliotecznych i laboratoriów oraz infrastruktury Uczelni.
- Doktorant, który badania naukowe związane z tematem pracy doktorskiej realizuje na innej uczelni lub w jednostce badawczej czy technologicznej (zwłaszcza za granicą), powinien mieć stworzone możliwości zrealizowania w indywidualnie określony sposób niektórych obowiązków wynikających z zasad określonych w niniejszym dokumencie. Decyzje w tych sprawach podejmuje kierownik na wniosek kierownika specjalizacji.
- Doktoranci mają obowiązek odbywania praktyk zawodowych w formie prowadzenia zajęć dydaktycznych lub uczestniczenia w ich prowadzeniu. Maksymalny wymiar zajęć dydaktycznych określa rada jednostki prowadzącej studia doktoranckie.
- Doktorant może być skreślony z listy doktorantów, w przypadku wystąpienia co najmniej jednego z poniższych powodów:
- braku postępów w pisaniu pracy doktorskiej;
- nieusprawiedliwionej nieobecności na zajęciach;
- braku deklaracji co do dalszego studiowania w przypadku nie otrzymania promocji na następny semestr studiów lub w przypadku ukończenia regulaminowego czasu trwania studiów.
- braku płatności za studia.
- ukończenia pracy doktorskiej i zamknięcia przewodu doktorskiego poprzez nadanie stopnia doktora.
- Decyzje w sprawie zaliczenia kolejnych lat studiów doktoranckich podejmuje kierownik.
- Od decyzji o skreśleniu przysługuje odwołanie do rektora w terminie 14 dni od jej otrzymania.
- Warunkiem ukończenia studiów doktoranckich jest zaliczenie wszystkich zajęć przewidzianych w programie studiów i złożenie rozprawy doktorskiej pozytywnie zaopiniowanej przez promotora. Absolwent studiów doktoranckich otrzymuje świadectwo ukończenia studiów doktoranckich zgodnie z wzorem określonym przez ministra właściwego ds. szkolnictwa wyższego.
- Przebieg studiów jest określony przez program ramowy zatwierdzony przez radę jednostki organizacyjnej prowadzącej studia. Doktorant realizuje program studiów doktoranckich pod opieką opiekuna naukowego zatwierdzonego przez kierownika. Opiekunem naukowym w uzasadnionych przypadkach może być pracownik naukowy w stopniu doktora.
- Doktorant otrzymuje elektroniczną legitymację doktoranta.
- Prawa i obowiązki doktoranta wygasają z dniem ukończenia studiów doktoranckich, z dniem nadania tytułu doktora lub skreślenia z listy uczestników studiów doktoranckich.
§ 5
Pomoc materialna i stypendium
- Doktorantowi studiów doktoranckich przysługuje pomoc materialna zgodnie z ustawą i regulaminem stypendialnym PJATK.
- Doktorant studiów doktoranckich, realizowanych w ramach projektów posiadających niezależne finansowanie, może otrzymać pomoc materialną zgodnie z zapisami dotyczącymi realizacji konkretnego projektu i umową o jego dofinansowanie.
- Doktorant otrzymujący stypendium doktoranckie może podjąć pracę zarobkową.
- Decyzje o przyjęciu lub cofnięciu stypendium doktoranckiego, okresie jego pobierania oraz wysokości podejmuje Rektor PJATK na wniosek Kierownika właściwej jednostki organizacyjnej.
§ 6
Przepisy końcowe
- W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem obowiązują przepisy: Ustawy z dnia z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym Dz. U. 2016, poz. 1842 ze zm.), Ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki (Dz.U.2016, poz. 882 ze zm.), właściwego rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydanego na podstawie art. 201 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz odpowiednie regulacje zawarte w Regulaminie studiów PJATK.
- W przypadku zmiany przepisów prawa, o których mowa wyżej oraz w przypadku ewentualnej kolizji uregulowań zawartych w niniejszym regulaminie z powszechnie obowiązującymi przepisami prawa zastosowanie znajdują aktualnie obowiązujące przepisy prawa.
- Doktorant jest zobowiązany do przestrzegania postanowień niniejszego regulaminu.
- Regulamin obowiązuje od dnia ogłoszenia.