Z radością informujemy, iż nasz profesor dr hab. Marcin Giżycki otrzymał nagrodę “Award for Outstanding Contributions to Animation Studies for 2016”.
Jest to niezwykle prestiżowa nagroda za wybitny wkład w studia nad filmem animowanym. Uroczyste wręczenie nagrody nastąpi podczas rozpoczynającego się dzisiaj World Festival of Animated Film Animafest w Zagrzebiu.
Dr hab. Marcin Giżycki jest m.in. autorem siedmiu książek z dziedziny filmu i sztuki współczesnej oraz członkiem rad naukowych czasopism akademickich: „Animation: An Interdisciplinary Journal” i „Kwartalnik Filmowy”.
Wyreżyserował 15 filmów dokumentalnych oraz 17 animowanych i eksperymentalnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia i nagrody. Najważniejszą z nich jest zwycięstwo na Independent Filmmakers Showcase w Los Angeles w kategorii film eksperymentalny.
Historyk sztuki i filmu, krytyk, reżyser, fotograf. Dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych „Animator” w Poznaniu. Od 1988 r. związany jest z amerykańską uczelnią Rhode Island School of Design w Providence (USA). W latach 1979-1981 redaktor naczelny kwartalnika „Animafilm” – organu Międzynarodowego Stowarzyszenia Twórców Filmu Animowanego ASIFA. Pracował też w redakcjach „Literatury” i „Projektu”. Zapraszany ze swoimi wykładami m.in. przez Royal College of Art w Londynie, Massachusetts College of Art w Bostonie, Uniwersytet Moholy-Nogy’a w Budapeszcie i University College West w Trollhättan w Szwecji. Od 1977 r. jest autorem scenariuszów do filmów krótkometrażowych i programów telewizyjnych, a od 1994 roku realizuje filmy jako reżyser. Dotychczas wyreżyserował 15 filmów dokumentalnych, 17 animowanych i eksperymentalnych, za które otrzymał m.in. pierwszą nagrodę na Independent Filmmakers Showcase w Los Angeles w kategorii filmu eksperymentalnego. Kurator przeglądów polskiego filmu animowanego w Museum of Modern Art w Nowym Jorku (2003) i Centrum Pompidou w Paryżu (2004). Autor kilku książek, m.in. „Awangarda wobec kina. Film w kręgu polskiej awangardy artystycznej dwudziestolecia międzywojennego” (1996), “Nie tylko Disney. Rzecz o filmie animowanym” (2000), „Koniec i co dalej? Szkice o postmodernizmie, sztuce współczesnej i końcu wieku” (2001), „Słownik kierunków, ruchów i kluczowych pojęć sztuki drugiej połowy XX wieku” (2002) i „Wenders do domu” (2006). Twórca filmów m.in.: "Providence to ja! Opowieść o H. P. Lovecrafcie i jego mieście” (1997), "Wyspa Jana Lenicy" (1998); „Podróże Daniela Szczechury” (2005), „Sycylijska Pchła” (2008), „Alfred Schreyer z Drohobycza” (2010), „Aquatura” (2010), „AE” (2011), „Kinefaktura” (2012), „FFF1” (2013), „Magiczne życie. Opowieść o American Magic¬-Lantern Theater” (2014), „Watch Your Thoughts” (2015), „Mono Canne” (2015).