fbpx

V Piotrkowskie Biennale Sztuki

There is no translation available.

Serdecznie zapraszamy na V Piotrkowskie Biennale Sztuki, w którym prezentowane będą prace m.in. naszej wykładowczyni dr hab. Anny Klimczak

Wernisaż wystawy pokonkursowej i ogłoszenie wyników odbędą się w piątek, 28 czerwca 2019, o godz. 19.00, w Ośrodku Działań Artystycznych przy ul. Dąbrowskiego 5 w Piotrkowie Trybunalskim.
Spotkanie z artystami i jurorami oraz panel dyskusyjny odbędzie się 29 czerwca 2019, o godz. 11.00, w ODA przy ul. Dąbrowskiego 5 w Piotrkowie Trybunalskim.

Wystawa będzie czynna do 8 września 2019 r.

V Biennale logo 1 640x344 1

Piotrkowskie Biennale Sztuki jest konkursem ogólnopolskim dla artystów sztuk wizualnych, którego celem jest przegląd i prezentacja współczesnych możliwości kreacji artystycznych w różnorodnych technikach, konfrontacja artystów posługujących się odmiennymi mediami, popularyzacja najciekawszych aktualnych zjawisk z obszaru sztuk wizualnych. Obok różnorodności mediów i technik plastycznych, wyróżnikiem tego konkursu jest temat stawiany przez kuratora charakteryzujący kolejne edycje konkursu. Pozwala to zarówno na poznanie szerokiego spektrum sposobów interpretacji tematu, jak i wzajemnych relacji między malarstwem, grafiką, rzeźbą, fotografią, sztuką wideo czy instalacją. W konkursie obok artystów dyplomowanych mogą wziąć udział twórcy nieposiadający dokumentu ukończenia uczelni artystycznej.

Inspiracją tegorocznej edycji konkursu pt. „Co, w jaki sposób i dlaczego ofiarować światu? W hołdzie Andriejowi Tarkowskiemu" będzie przesłanie zawarte w twórczości filmowej rosyjskiego reżysera Andrieja Tarkowskiego, a szczególnie w jego ostatnim filmie pod tytułem "Ofiarowanie". Film, obok wątków autobiograficznych, zawiera odpowiedź na pytanie „co uczynić, aby ocalić duchowość współczesnego świata?" skierowaną nie tylko do artystów kina, ale także do wszystkich świadomych odbiorców. Cytując Krzysztofa Jureckiego, przewodniczącego jury biennale: "Przywołując kino Tarkowskiego, oczekujemy od artystów autentycznych wypowiedzi w różnorodnych formach sztuki na temat, czym jest i czym może być „ofiarowanie". Nie zakładamy jedynie jej wykładni o religijnym charakterze, wychodząc z założenia, że w każdym „prawdziwym" dziele sztuki zawarta może być idea ponadczasowa, transcendentalna, wskazująca drogę rozwoju artystycznego i duchowego zarazem, mająca na celu próbę zrozumienia świata, ale na pewno nie jego zrewoltowania. Spróbujmy więc bezinteresownie coś od siebie przekazać, ofiarować światu choćby drobinę tego, co mamy…”.

Do konkursu zgłosiło się 374 artystów, prezentując 906 prac. Do II etapu i wystawy konkursowej jury zakwalifikowało 65 prac 58 artystów. Ogłoszenie wyników nastąpi podczas otwarcia biennale 28 czerwca o godz. 19.00 w Galerii Ośrodka Działań Artystycznych (ul. Dąbrowskiego 5, Piotrków Trybunalski).

Więcej na stronie
Wydarzenie na FB